Ako správne vybrať farbu skiel u slnečných okuliarov

Pri rozhodovaní o výbere slnečných okuliarov je potrebné zohľadniť účel a prostredie, v ktorom sa majú používať:

Šedé (strieborné) sklá zmierňujú intenzitu svetla, čím znižujú možnosť oslnenia a zároveň neovplyvňujú kontrast a vnímanie farieb. To isté platí pre tmavo zelené sklá. Okuliare so sivými (striebornými) či tmavo zelenými sklami sú vhodné napríklad pri riadení auta.

Červené a oranžové sklá sa skvele hodia pre milovníkov zimných športov, pretože okrem zníženia oslnenia a prehĺbenia vnímania farieb tiež blokujú modré svetlo, ktoré je práve v zimnom období veľmi intenzívne.

Ak sa nachádzate v prostredí so zhoršenými svetelnými podmienkami (pri oblačnosti či hmle) a chcete si napriek tomu zachovať jasné videnie, potom sú pre Vás žlté sklá vhodnou voľbou. Vyvarujte sa nosenia týchto okuliarov tam, kde treba striktne rozlišovať farby. Žlté sklá ich totiž môžu mierne skresľovať. Vďaka filtrovaniu modrého svetla zmierňujú napätie a únavu očí pri práci s počítačom. Hodí sa aj pre outdoorové aktivity.

Modrú farbu skiel ocenia napríklad tenisoví nadšenci, pretože modrá zdôrazňuje kontrast žltej tenisovej loptičky. Zároveň tieto sklá zabraňujú oslneniu a pomáhajú ostrému videniu obrysov. Z tohto dôvodu bývajú odporúčané ľuďom trpiacim krátkozrakosťou.

Čierna farba skiel je jednoducho univerzálna. Hodí sa pre všetky príležitosti do všetkých svetelných podmienok. Neskresľujú farby a zároveň chránia Vaše oči pred slnečným žiarením.

 

Chráňte si svoje oči

Okrem toho, že slnečné okuliare skvele slúžia ako estetický doplnok, chránia Vás aj pred škodlivým ultrafialovým (UV) žiarením. Rovnako ako naša pokožka sa môžu spáliť aj naše oči, pretože sa samy nevedia pred UV žiarením chrániť. Kvalitné slnečné okuliare sú preto nevyhnutnosťou, ak sa chceme vyhnúť začervenaným slzejúcim očiam a iným problémom, ktoré môžu byť veľmi vážne.