Typ strojčekov (napájanie)

Automat - Prácu vykonáva natiahnutá pružina svojím postupným rozbaľovaním. Pri automatických strojčekoch pružinu zvinie pohyb ruky pri bežnom nosení hodiniek, prípadne naťahovaním cez korunku. Rezerva natiahnutia (výdrž hodiniek) sa bežne pohybuje okolo 2 dní, u najkvalitnejších hodiniek okolo 2 týždňov.

Quartz - batérie – Strojček poháňa elektromotor posúvajúci ručičky. Energiu strojčeka dodáva batéria.

Quartz - solárne napájanie - Pre zasadený vysokokapacitný kondenzátor dopĺňajú energiu solárne panely zabudované pod ciferníkom, ktorá v akumulátore pri každodennej dostatočnosti plného denného svetla vydrží 4-5 mesiacov.

Citizen Eco-Drive - Systém pohonu ECO-DRIVE využíva nevyčerpateľný prírodný zdroj - svetlo. Vďaka tomu nie je potrebné v hodinkách meniť batérie, ktoré pri likvidácii škodia životnému prostrediu. Slnečné svetlo i umelé osvetlenie prechádza sklom a číselníkom hodiniek. Solárny článok pod nimi premení svetelné žiarenie na elektrickú energiu, uchováva ju v akumulátore, ktorý hodinky poháňa a pri bežnom používaní je neustále dobíjaný po celú dobu životnosti. Energia sa ukladá do akumulátora, ktorý je zdrojom energie pre pohon hodiniek. Po úplnom nabití môže akumulátor dodávať energiu po dobu až 7 rokov bez ďalšieho dobíjania.

Quartz - rádiovo riadené hodinky - Hodinky sú schopné prijať pozemný rádiový signál a tým sa aj samy nastaviť. Ide o systém plošného nastavovania elektronických prístrojov, k tomuto určených, na presný čas s odchýlkou 1 sekunda za milión rokov. Príjem rádiového signálu z vysielača však môžu rušiť priame mechanické zábrany, napr. hrubý múr, stromy, hory či nížiny atď.. Dnes čoraz viac hodiniek prijíma signál zo satelitu - signál prijímajú hodinky takmer kolmo z výšky a teda je príjem podstatne čistejší, zároveň máte presný čas kdekoľvek na svete. Výhodou všetkých prístrojov riadených signálom či rádiovými vlnami nie je len presný čas, ale aj presný kalendár. Signál pre ČR je prijímaný z nemeckého Frankfurtu.

Quartz - satelitne riadené hodinky - Sú navrhnuté tak, aby ste na nich mali vždy presný čas. Hodinky sú v spojení s celou sieťou satelitov na obežnej dráhe a preto je synchronizácia možná kdekoľvek na Zemi.