Garmin

GarminAmerickú spoločnosť Garmin International Ltd. založili roku 1989 Gary Burrell a Min Kao (odtiaľ názov GARMIN). Garmin je jedna z prvých spoločností ponúkajúca svoje výrobky využívajúce GPS pre oblasti ako auto-moto, mobilná komunikácia, outdoor, šport & fitness, námornú elektroniku a leteckej aviatiky. Hlavné sídlo spoločnosti je v štáte Kansas, v USA. Najväčší výrobný závod, Garmin (Asia) Corporation je situovaný v meste Sijhih na Taiwane.

Gary Burrell, narodený 1937, vzdelaním elektroinžinier, pôvodne pracoval v spoločnosti King Radio, ktorá vyrábala letecké vysielačky a kde pracoval aj na projektoch vysielačiek pre firmu Boening. Spoločnosť sa neskôr spojila so spoločnosťou Alied Corporation.

Min H. Kao sa narodil roku 1949 v malom meste v Taiwane zvanom Chushang v okrese Nan-tchou. Po štúdiách na Národnej taiwanskej univerzite študoval v Spojených štátoch na univerzite v Tennessee. Následne pracoval pre NASA a Armádu Spojených štátov.

Kao bol najatý Burrellom do pobočky bývalého King Radio, vtedy už ako Allied's King, ktorá mala na starosť vývoj armádnej navigácie za použitia systému GPS. Burrell opustil spoločnosť v roku 1989. Systém GPS vtedy ešte nebol plne funkčný a bol upravovaný za pomoci raketoplánu Challenger. Ku sprevádzkovaniu došlo v máji 1989. Burrel aj Kao sa zhodli, že budúcnosť navigácie spočíva vo využití družíc GPS.

V súčasnej dobe sa spoločnosť Garmin zaoberá výrobou a vývojom takmer všetkých typov navigačných GPS prijímačov. Okrem turistických navigátorov a automobilových zariadení ponúka aj prístroje pre lode, lietadlá a poslednou dobou tiež športovú elektroniku, medzi ktorú patria chytré športové GPS hodinky, cyklistické GPS cyklopočítače alebo hodinky a meracie zariadenia pre hráčov golfu.

V oblasti turistických navigátorov, ktoré sa využívajú hojne aj pre hru Geocaching má dnes Garmin dominantné postavenie. V odbore prijímačov pre automobily sa na trhu delí predovšetkým s konkurenčnou firmou TomTom, ale aj Nokia, Blaupunkt, Mio, Navigon a ďalšími.

Žiadne produkty značky Garmin sa nenašli...